Zapowietrzone i zimne grzejniki. Skuteczna naprawa instalacji C.O.

Wersja do druku Poleć znajomemu

Zapowietrzenie grzejników jest często występującym problemem w instalacjach CO. Prowadzi do rozwoju korozji i powstawania osadów w instalacji grzewczej. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie środków czyszczących oraz zapobiegających korozji (tzw. inhibitorów).

Pobierz artykuł w formacie pdf na swój komputer

Problemy z grzejnikami mogą być wywołane pojawieniem się w instalacji powietrza, ale także mogą być spowodowane pojawieniem się innych gazów: wodoru, siarkowodoru i metanu. Dla podjęcia skutecznych działań ważne jest ustalenie z jakim gazem mamy do czynienia w naszej instalacji CO.

Preparat_czyszczacy_co_super_ds_ferdom.jpg

SUPER-DS - preparat czyszczący instalację CO

ZAPOWIETRZONE GRZEJNIKI

Jeśli w instalacji pojawia się zjawisko występowania zimnej górnej części grzejnika (najczęściej jednego) to mamy do czynienia z wadliwym wykonaniem instalacji. Występuje zasysanie powietrza, które trzeba koniecznie wyeliminować, gdyż może doprowadzić do rozwoju korozji. Tlen może wnikać do instalacji także na skutek dyfuzji spowodowanej często źle dobranymi rurami, które nie są wyposażone w  wystarczającą warstwę ochronną. Przy zakupie rur należy zwrócić uwagę czy posiadają one tzw. barierę antydyfuzyjną, który zabezpiecza przed przenikaniem tlenu, zmniejsza wydłużalność termiczną rury oraz zwiększa jej odporność.

Rozwiązanie: Sprawdzić instalację i usunąć przyczynę przenikania powietrza, dla uniknięcia procesów korozyjnych użyć inhibitora FERDOM CH-2.


ZAGAZOWANIE GRZEJNIKÓW WODOREM

Jeśli w instalacji pInhibitor_korozji_CH_2_koncentrat_Ferdom_zwalczanie_korozji.jpgojawia się zjawisko występowania zimnej górnej części grzejnika, a problem ten dotyczy wszystkich grzejników to mamy do czynienia z zagazowaniem wodorem. Prawdopodobne jest, że w wyniku korozji powstał wodór (łatwopalny gaz palący się żółtym płomieniem). Problem ten występuje najczęściej w grzejnikach aluminiowych w instalacji miedzianej. Rozwój zagazowania wodorem jest bardzo niebezpieczny, prowadzi do rozwoju korozji i zarastania rur miedzianych. Konieczne jest wykonanie czyszczenia instalacji oraz zastosowanie środka zapobiegającego korozji Inhibitoru CH-2 Copal.

Środek zapobiegający korozji - Inhibitor CH-2 Koncentrat

Rozwiązanie: Czyszczenie instalacji preparatem FERDOM SUPER-DS oraz zastosowanie inhibitora FERDOM CH-2.


ZAGAZOWANIE GRZEJNIKÓW SIARKOWODOREM LUB METANEM      

Jeśli nasza instalacja CO jest niezabezpieczona to mogą w niej pojawić się gazy toksyczne takie jak siarkowodór lub metan. Siarkowodór można rozpoznać po zapachu zbliżonym do zapachu jaj natomiast metan po niebieskim płomieniu. Jeśli stwierdzimy obecnośc tych gazów to mamy do czynienia z korozją biologiczną. Może okazać się konieczna dezynfekcja instalacji, której można dokonać preparatem BRIT-STER.

Tabletki_dezynfekujace_britster_brit-ster_ferdom_sterylizujace_z_neutralizatorem_1.jpg

BRIT-STER - tabletki dezynfekujące i sterylizujące z neutralizatorem

Rozwiązanie: Czyszczenie instalacji preparatem FERDOM SUPER-DS oraz zastosowanie inhibitora FERDOM CH-2. W wypadku silnie zanieczyszczonych instalacji, może być potrzebna ich dezynfekcja preparatem FERDOM BRIT-STER.


NIEDOGRZANY DÓŁ GRZEJNIKA

Jeśli w instalacji pojawia się zjawisko występowania zimnej dolnej części grzejnika to świadczy to o powstaniu szlamu (osadów), które z biegiem lat odkładają się w dole grzejników powodując niedogrzanie oraz rozwój korozji podosadowej. Zaległy osad należy usunąć przy wykorzystaniu preparatu SUPER-DS. Następnie należy zabezpieczyć instalację przed korozją stosując Inhibitor.

Rozwiązanie: Użyć preparatu FERDOM SUPER-DS i dobrze wypłukać instalację wodą wodociągową.


Nie istnieje sposób pozwalający całkowicie zabezpieczyć instalację przed zapowietrzeniem i zagazowaniem. W trakcie normalnej eksploatacji powietrze zasysane jest przez mikroskopijne nieszczelności na zaworach, śrubunkach i połączeniach rur. Nie grozi to jednak wyciekiem wody, ponieważ jej cząstki są zbyt duże. Pewna ilość tlenu dostaje się do obiegu już w trakcie napełniania instalacji wodą. Najbardziej narażone na zapowietrzanie są instalacje otwarte (np. zasilane kotłem na paliwo stałe), które w najwyższym punkcie mają kontakt z powietrzem. Woda w takich instalacjach będzie szybciej mieszać się z powietrzem.

Regularne i systematycznie sprawdzanie instalacji jest konieczne. Dzięki temu nie tylko unikniemy groźnych procesów korozyjnych niszczących grzejniki oraz zapobiegniemy powstawaniu nieprzyjemnych odgłosów z rur i grzejników.

Źródła:
1.    Poradnik techniczny producenta Britex
2.    Zapowietrzone grzejniki, Kulesza E., Tece, 2010.
3.    Skuteczne odpowietrzanie grzejników, Kamiński J., 2013.

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

Newsletter