Rozwiązywane problemy: kamień w wodzie

Choć kamień kotłowy jest dość kruchy, to jego mechaniczne usuwanie może być uciążliwe. Występowanie kamienia kotłowego w naczyniach do gotowania wody dla celów spożywczych nie jest niebezpieczne dla zdrowia ani w zasadzie nie zmienia smaku potraw i napojów przyrządzanych z wody gotowanej w obecności kamienia, ale powodować może pojawienia się w tych potrawach lub napojach szarych cienkich okruchów węglanów.

Kamień kotłowy w instalacjach centralnego ogrzewania powstaje na skutek nagromadzenia się osadów mineralnych, takich jak wapń, magnez czy żelazo, które znajdują się w wodzie, przepływającej przez kotłownię.

Woda, która napędza centralne ogrzewanie, zawiera zwykle pewną ilość tych minerałów. W miarę przepływu wody przez system rur, kotłów i wymienników ciepła, osady te osadzają się na powierzchniach grzewczych. W przypadku kotłów, osady te mogą z czasem zebrać się i stwardnieć, tworząc tzw. kamień kotłowy.

Kamień kotłowy jest problemem dla instalacji centralnego ogrzewania, ponieważ powoduje zmniejszenie wydajności systemu i zwiększa koszty eksploatacji poprzez spowolnienie przepływu wody i zmniejszenie przewodności cieplnej. Aby uniknąć tworzenia się kamienia kotłowego, zaleca się regularne przepłukiwanie kotłów i wymienników ciepła, a także stosowanie odpowiednich środków chemicznych, które zapobiegają nagromadzeniu się osadów mineralnych.

Pomocne dla usuwania kamienia mogą być poniższe produkty i rozwiązania.

Nazwa Producent Jedn. miaryCenaZamów
ZESTAW: CH-2 / SUPER-DS koncentratBritexszt.Zapytaj o cenę
HydroFLOW HS38 - uzdatniacz i odkamieniacz wodyHydropathszt.Zapytaj o cenę
BRIT-STER 20 szt.Britexszt.Zapytaj o cenę
BIOXID 630 RWCT-CARDkgZapytaj o cenę
DS-30 ODKAMIENIACZ 2 kg Britexszt.Zapytaj o cenę
DS-15 (SUPERFLOC) 1 litr/dm3Britexszt.Zapytaj o cenę
do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

Newsletter